Az égitest Földtől távolabb eső oldalán egy eddig ismeretlen, kocka alakú objektumot talált a kínai Csang'o-4 kínai űrszonda.
2021. december 07. 22:03
p
31
3
124
Mentés
Titokzatos, kockaalakú objektumot fedezett fel a Hold távoli oldalán a Csang'o-4 kínai űrszonda Jáde Nyúl-2 nevű holdjárója.
Az objektum mintegy 80 méterre fekszik a holdjáró jelenlegi helyzetétől,
a Kármán Tódor magyar-amerikai fizikusról, repülőmérnökről elnevezett, 180 kilométer széles Von Karman-kráterben. Már novemberben észlelték, de a felfedezésről csak most számolt be a Hszinhua kínai hírügynökség.
A közöségi médiában a legvadabb találgatások kaptak szárnyra.
A viták tárgya
A formájára észszerű magyarázat lehet, hogy ez egy nagy kőtömb, amelyet egy becsapódási esemény tárt fel – írta a Twitteren Andrew Jones, a kínai űrprogram szakembere.
A napenergiával működő Jáde Nyúl-2 most közelebbről is megvizsgálja az objektumot.
A Hold talaján ez az utazás azonban várhatóan 2-3 holdbéli napba, vagyis 2-3 hónapba telik – írja az Our Space tudományos portál.
A 2018 decemberében útnak indított Csang'o-4 az első űrszonda, amely puha landolást hajtott végre a Déli-sark Aitken-medencéjének Von Karman-kráterében. A tudományos misszióban a holdjáró segítségével alacsony frekvenciájú rádiócsillagászati megfigyeléseket végeznek, vizsgálják a Hold felszínét és felszíni formáit, ásványi összetételét, a neutronsugárzás mértékét és más környezeti viszonyokat.
A vámok emelése csupán egy része Peking kereskedelmi háborús arzenáljának. A valódi ütőlap a kezében a ritkaföldfémek exportkorlátozása és tilalma. Washingtonnak jelenleg esélye sincs gyors diverzifikációra, az egyetlen lehetősége az lesz, ha átgondolja a Kínával szemben elindított hadjáratát.
A publicista alaposan odapörkölt többek között Szily Lászlónak, Tóta W. Árpádnak és Puzsér Róbertnek is.
p
5
0
9
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 124 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
olvass
2021. december 09. 12:13
Amúgy van egy sci-fi novella, amiben egy távoli civilizáció - ami nem akar "versenytársakat" -egy mértanilag szabályos formájú szuperbombát küld minden olyan bolygóra, ahol esélyes, hogy valaha értelmes élet alakulhat ki.
A bomba akkor lép működésbe (pusztítja el a bolygót), amikor a tárgyat valamilyen fejlett technikai eszközzel (pl. lézer) elkezdik vizsgálgatni.
A történetben a Földre küldött bomba "mellé megy" és a Holdon landol ...
Nem lehet, hogy ez még a valahai szovjet LUNA" holdjáró maradványa?
Eléggé "kocka" nézete volt neki.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Lunohod%E2%80%931
2013-ban "látták" utoljára. Hátha azóta valamitől megindult és idáig jutott.
:-)))